Jak potravinové návyky ovlivňují partnerský vztah

Myslím, že se všichni shodneme na tom, že jídlo, které nám chutná, je pro náš život důležité. Jde nám o to, abychom se dobře, zdravě najedli, a nejlépe s gastronomickým zážitkem. Ale jak naše stravovací návyky ovlivňují náš partnerský život?

idtexxxfs44-brooke-lark

Většina populace jsou všežravci a s jídlem experimentují jen někdy (dovolené, párty, restaurace, tématické večeře), většina z nás má ráda své zavedené pořádky. Poznáme to i tak, když trávíme více času v cizině, ale těšíme se na naši českou kuchyni.

Já jsem se však zajímala o to, zdali potravinové návyky jedinců mohou zapříčinit rozpad vztahu, zdali mohou být pro někoho rozdílné návyky až taková překážka, že vztahu nedají šanci ani vzniknout, nebo zdali déle trvající partnerský vztah může skončit na odlišném stravování.

Před dvěma lety se mi do ruky dostala studie americké univerzity, která velmi podrobně zkoumala potravinové návyky dospělé populace. Jejich výzkumný vzorek činil úctyhodných takřka 900 párů, které se zapojily. Nutno říct, že americká populace je na předních místech, co se týče nadváhy a obezity, proto i stravovací návyky jsou zde mírně odlišné. Avšak také ČR se umístila v první pětce v rámci nedávného prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), která vydala seznam nejobéznějších zemí. Což je tristní! (Nadváha a obezita je nyní ve 21. století nazývaná jako “epidemie”, která ročně připraví o život desítky tisíc lidí.)

fq_dgg-8ocy-harvey-enrile

Ale zpět k našemu tématu, vztahy a potravinové návyky.

Na mých seminářích o singles a vztahové problematice se účastníci tomuhle bodu ze začátku smějí, ale po zamyšlení souhlasně přikyvují. Důležitost stejného či podobného potravinového návyku uvádím jako pátý nejdůležitější bod.

Příklad: Žena je vegetariánkou (je to lehčí forma, nevadí jí maso pro ostatní připravovat, ale sama ho nejí), muž, který se jí velmi líbí a chce s ním žít, je ale všežravec (vyžaduje maso ve své stravě, je pro něj velmi důležité). Co se stane v tomto partnerství?

Slečna v dobré víře a opojena zamilovaností bude muži připravovat maso, ačkoli si na to vezme rukavice a vyčlení prkénko na přípravu, které bude velmi pečlivě schovávat od ostatních. Ze začátku vztahu jí to nebude dělat potíže, bude ráda, že je muž dobře najeden a spokojen.

Avšak všichni víme, že zamilovanost trvá maximálně 2 roky, poté žena procitne a pokud po ní bude příprava mas, steaků a podobných jídel vyžadována, mohou začít neshody, někdy i konflikty. Ale podívejme se na to i z druhé stránky, pokud se žena bude snažit muže přeučit na své potravinové návyky a bude mu do jeho jídelníčku vnášet více rostlinné potravy, než by si přál a než je schopen pojmout, rozepře jsou na obzoru taktéž. Je to maličkost, ale zamyslete se, hádky vždy začínají u maličkostí.

A opravdu tomu tak je, pokud má někdo odlišné potravinové návyky, je jen otázkou času, kdy dojde ke konfliktu. Jednou z možností je přeučit partnera na vaše stravovací návyky a nebo naopak vy podlehnete jeho návykům. Je to velmi složitá věc. Ne však nemožná!

Znám z vlastního okolí mnoho lidí, kteří omezili znatelně konzumaci masa a dali se na experimenty se zeleninovými variacemi.

krgfxjwio2y-isidor-emanuel

Co dokázaly studie? I vědecky je potvrzeno, že jsou ve vztahu šťastnější vždy partneři se stejnými potravinovými návyky. Šťastnými páry jsou i ty, kde se oba stravují v rychlých občerstveních. Jedí doma přesolená jídla a pijí přeslazené nápoje – mají stejné potravinové návyky a jsou šťastní. Jde o to, že ani jeden, ani druhý nemá pocit, že je mu něco partnerem odpíráno, vnucováno, či že ho chce partner měnit. Oba jsou navzájem přijímáni takoví, jací jsou.

Zajímavostí studie byla kvalita života – nebudu se zde zabývat pohybovou aktivitou, ale sexuálním apetitem párů. Sex neodmyslitelně ke vztahu patří.

Tady však znatelně vedli lidé s návyky zdravými či zdravými a občasným porušením potravinových návyků. Chuť na sex, rozkoš a samotné uspokojení měli znatelně lepší a četnější lidé se stejnými a podobnými potravinovými návyky.

Jde o psychiku člověka – pokud máte rozličné potravinové návyky, tak:

  1. Hádky: Do vztahu po určitém okamžiku vstoupí konflikty, nebudou se týkat přímo toho, co jíte, ale nespokojeností ve vztahu jako takovém. Pokud jste nespokojená a jste žena, nemáte chuť spát s přítelem. U žen je touha po sexu založena vyloženě na emocích (hádky krásné emoce zabíjejí). U mužů se jedná o fyziologickou potřebu, ale ani muži neprahnou po intimitě, když se se ženou hádají, či je jim něco vyčítáno. A pokud se ze vztahu vytrácí intimita, vede to někdy až k jeho konci.
  2. Chuť: Pokud se jeden z partnerů stravuje zdravě (sem tam to někdy poruší) a druhý si nedává pozor na jídelníček (miluje českou knedlíkovou kuchyni), je zaděláno také na průšvih. Ve věku do 35 let nemusí být tak znatelné špatné stravovací návyky, ale časem to jedinec nejen uvidí (narůstající bříško), ale i ucítí (zadýchávání se, špatná ohebnost, ztuhlost svalů, kloubů). Potom je nasnadě se ptát: bude nás takovýto člověk přitahovat? Vy se v intimních chvilkách budete snažit uspokojit partnera, jak jen to půjde, a on se moc do aktivity nezapojí, či jen na chvilku, protože ho pak bolí celé tělo. Nebo jsou pro něj některé z poloh tabu, jelikož by ho hned vezli do úrazové nemocnice.

Ať už se jedná o typ 1 či 2, oba mají společné to, že ze života se vám bude pomalu vytrácet náboj, společné intimní chvilky a touha po tom druhém.

Najednou zjistíte, že vás přitahují jiní, že s jinými máte společné témata, a že s jiným připravujete večeři tak strašně ráda, protože vidíte na kuchyňské lince věci, které milujete i vy. Potraviny, po kterých vám není těžko, a večer tím může dostat i jiný rozměr, než jen sledování filmu.

Mít stejné potravinové návyky je pro vztah z dlouhodobého hlediska vhodné. Nemusíme chodit do extrému (vegan vs. tvrdý masožravec), k hádkám vedou maličkosti. Proto je dobré se některých maličkostí, pokud to jde, pro dobro vztahu vyvarovat.

 

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte a nebo si stáhněte část knihy zdarma, ať se dočtete více. 

Vaše Zuzka 

1rm9glhv0ua-brooke-lark