Nový vztah jako náplast rozchodu

Nový vztah jako náplast rozchodu

Stalo se vám už to, že jste začínali nový vztah a ptali jste se svého protějšku, jak dlouho je on/ona po rozchodu? Jak dlouhou byl sám?

Někdo pár týdnů, někdo pár měsíců a někdo to počítá i na léta.

Avšak někdo to počítá jen na dny… hodiny… Je tohle v pořádku?

 

Je těžké říct, jak dlouhá doba je ta správná, kdy začít nový vztah. Jde o to, že každý z nás je jiný, každý z nás jinak zpracovává city a emoce. Také velmi záleží na tom, jak dlouho předchozí vztah trval a jaký byl jeho průběh. Jestli spolu partneři byli jen ze setrvačnosti, nebo to vzdali dřív, než se vše stihlo pořádně rozběhnout. Nebo to ukončil jeden z partnerů a ten druhý byl zamilovaný až do konce. Nebo se provalila nevěra...

m0l5j8lqnzo-david-mao

 

Otázkou je, kdy je člověk po rozchodu připraven navázat nový a pevný vztah?

A jak je to s lidmi, se kterými si vyplňujeme jen takzvané překlenovací období? Než se citově vzpamatujeme a jsme schopni znovu zažívat hlubší city a navázat plnohodnotný vztah?

Může přerůst “jednorázovka” do něčeho stálého? Jaké kouzlo osobnosti musí mít ten člověk?

 

Vezmeme to ale postupně:

Prvotně, po rozchodu by si každý měl dopřát čas být sám.

Přirovnala bych to k nemoci když ji jen tlumíme léky, nebolí, nedělá problémy, ale stále jsme nemocní. Když prožijeme to peklo a týden se v posteli potíme, vyléčíte to správně.

Podobně je to i u vztahu, někdo nám ublížil, bolí to a maskovat to tím, že vše v pořádku, je hloupost. Člověk si fází smutku musí projít.

Každý máme fáze smutku jiné, holky probrečí noci, sní kupu sladkého. Muži jdou do fitka k boxovacímu pytli, nebo běhají, jako by se připravovali na maraton, či to prostě pár dní prolévají něčím tvrdším.

Tohle vše je naprosto V POŘÁDKU, i zdravé z psychologického hlediska. Dokonce i to, že do sebe ládujete cukr a alkohol, je stále lepší, než se klamat…

(Když jen maskujeme bolest, je to jak u nemoci. Přechozená chřipka se také neprojeví hned, trvá to několik měsíců či let a o to hůř. Přechozené city se mohou projevit u nového vztahu, podezíravost, vztahovačnost, bude vám naskakovat: tohle už to bylo, tak a je to jasné… tohle dopadne jak minule. Právě toho se musíte zbavit! Přecházení bolesti není zdravé.)

f37rwpdmon4-patrick-tomasso

Takže první rada, po rozchodu máte právo na to být minimálně 1 týden, max. však 3, protivní! Po tuhle dobu jezte nezdravě, opijte se, choďte na box, mluvte s kamarádkami zde si můžete stěžovat. Ale 3 týdny stačí, jsme velcí.

 

Člověk si musí projít pěti stádii:

  1. popírání
  2. hněv, agrese
  3. smlouvání
  4. deprese, smutek
  5. smíření, akceptování dané situace

Pokud to někomu něco připomíná, tak správně, jedná se o 5 stádií umírání. A ono vlastně i něco umřelo.

 

Jen si to upřesníme:

  1. popírání: Někdo rozchod bere na lehkou váhu (hlavně muži) řekla to ve vzteku, omluvím se, vynahradím jí to a bude vše ok. Chce to čas… Odjedu na týden do Londýna a ono se to uklidní. Avšak první bod nemusí nastat u všech.
  2. hněv, agrese: Ne třeba hned, ale nastane takřka u všech. Kupříkladu u páru, který byl spolu dlouho a spíše ze setrvačnosti, či ti, co se hádali, první, co přijde, je úleva, naštvanost se dostaví později.
  3. smlouvání: Večerní zprávy typu chybíš mi, nemůžeme jít na kafe ještě si promluvit a podobně, náprava… Prostě jen smlouváte a doufáte.
  4. Depresí a smutkem si musíme projít všichni, jak popisuji podrobně níže.
  5. Smíření přijde jen tehdy, když odpustíte a projdete si vším, nic se nemá přeskakovat, také popsáno níže. Bod 5 je bod zlomu, kdy můžete začít nový vztah.

 

Po 3 týdnech sebelítosti si dejte týden oraz, jen koukejte kolem sebe, běžte si udělat radost, nakupujte, jděte ke kadeřníkovi (pánové do Barber shopu), pozvěte přátele na kávu či vínko jako poděkování, že vás podrželi.

Nový měsíc začněte s tím, že se přestanete litovat – NĚKTERÉ VĚCI SE PROSTĚ DĚJÍ.

Věřím, že někdy to strašně bolí, ale není nám 15 let, nemůžeme se litovat roky, každý je osobnost a prostě někdo k sobě nepatří. Věřte, že někdy je lepší skončit dřív, než za dalších 5 let, kdy byste měli hypotéku, děti a začal by maraton soudů.

Potom, co jsme přestali fňukat, udělali si radost a začali zase normálně pracovat, je potřeba se posunout osobnostně. Bývalému byste měli být vděční za cenné lekce toho, co nechcete.

Začněte více pracovat na sobě. Chtěli jste se naučit vietnamskou kuchyni, nový světový jazyk, chodit pravidelně plavat? Cokoliv z toho můžete, máte čas tak ho využijte pro sebe! Dozvíte se něco nového, poznáte nové lidi (i single) a hlavně vyplníte chvilky, které jste trávili s ex, a tak nebudete mít čas se litovat, že večery jste trávili spolu ale budete makat! =)

ae1mxn92smy-evan-kirby

 

Osobně si myslím, že nový vztah, bod zlomu, kdy jste připraveni, je dobré navázat až po čtvrt roce. I když vám možná připadne, že už dříve je vše ok, ony záchvěvy se budou objevovat po celou tu dobu, vzpomínky, filmy, knihy, místa, oblíbené jídlo…. cokoliv.

(Můj bod zlomu vždy byl, pokud jsem si vzpomněla na něco, co jsem měla spojené s bývalým přítelem a usmála jsem se, byl to pro mě signál, že už je vše ok. Samozřejmě, na své bývalé jsem byla určitou dobu naštvaná, jedna z fází, ale přeci nemůžete někoho donutit, aby vás miloval… On za to taky nemůže, tak je člověk nastaven, někde to prostě není, někde to vyprchá. Ale vynucovat si, aby vás měl někdo rád… ne. Já mám své bývalé velmi ráda, dodnes chodíme na kafe. Je fakt, že o jejich přítelkyních podrobnosti vědět nechci, ale moc ráda je vidím šťastné.)

 

A slibované závěrem. =)

Jde z jednorázovky stálý vztah?

Pokud je dotyčný méně jak měsíc po rozchodu z déle trvajícího vztahu, tak ne, myšlení, psychické rozpoložení a bolest je vysoká… To je ta doba, kdy se léčíme. Ve “flirtu/sexu” nejsou city, jde jen o pud. Pokud je to déle po rozchodu, právě cca 3 a více měsíců, seznámíte se venku, něco proběhne a začnete si letmo psát a randit, tak ano.

A poznámka, lidé čerstvě po rozchodu jsou velmi citliví na tlak, pokud s někým zalaškujete, on má přepnutý mozek na mód “léčím se”, kvůli uhánění vás zaškatulkuje jen jako hysterku! Smazat číslo, ignorovat na FB atd.

Ten člověk to také nemyslí zle, léčí se a vy jste akceptovala nabídku.

Dopřejme sobě i všem ostatním po rozchodu klid, životní kopance, nabrané 3 kg a stejné množství vypitého alkoholu.

 

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte a nebo si stáhněte část knihy zdarma, ať se dočtete více. 

Vaše Zuzka