Vánoce jinak, Vánoce na způsob SINGLES?

Vánoce na způsob SINGLES?

Za pár dní to vypukne… Štědrý den, svátky klidu, míru a “SPOLU”, v kruhu rodinném.

Ale co když jsem single, je mi kolem třiceti a Vánoce trávit s rodiči nechci nechci další den, kdy se mi bude připomínat, že sama být dále nemohu, nechce se mi sebe samotnou obhajovat, že to, jak žiji, je jen moje věc?

Nechci se obhajovat v čas, kdy má být klid a naopak mé nervy jsou na pochodu.

orglz7cjfic-chelsea-francis

Vánoce… Kouzlo lesku a splněných přání?

Jenže už nežijeme v pohádkách, maximálně se na ně díváme. Vánoce jsou především pro děti. Pro nás dospělé je to spíše stresující období.

Už týden před nimi, někteří i dříve, všichni pečou, uklízejí, shánějí ty nej dárky, balí je, vybírají stromeček, ozdoby, nakupují tuny jídla jen na štědrovečerní tabuli (množství jídla, které prostě není možno sníst).

Poté přijde den V., od rána se honíme, aby vše bylo dokonalé, skvěle uvařené, načančané, prostě dokonalé. Troufnu si říct, že tohle byl spíše vzor našich matek.

Jako by vrchol roku byly Vánoce a měla se celá rodina ukázat v tom nejlepším světle.  

Jsem singl a posledních 7 let jsem vždy na Vánoce minimálně 8 000 km daleko.

vrqa96bolac-arkady-lifshits

 

Proč? Proč vůbec lidé opouštějí tradiční pojetí Vánoc a vyráží do tepla nebo na hory?

Není to novinka, tento trend se objevil v posledních 5 letech a stále narůstá.

Nejen singles, ale i mladé páry opouštějí tradiční pojetí Vánoc. Většinou týden před svátky zabalí práci v kanceláři a až do Nového roku tráví tento čas jinde, tam, kde jim je dobře, tam, kde se Vánoce až tak moc neřeší.

Tito lidé nezdobí stromek, nepečou, nevaří, zuřivě nenakupují a neuklízejí. Dojedou na místo, kde jim je dobře, a užívají si klidu. Nutno říct, že i když se každoročně k odjezdu mimo domov rozhoduje více lidí, je tomu tak, že vánoční období není tak vytížené, a nenarazíte tak na přeplněná místa, jako je tomu o Silvestru. A tak jestli už se rozhodnete Vánoce trávit v teple na plážích či vyrazíte na lyže do hor, najdete tam hodně podobně smyšlejících lidí, se kterými prožít svátky bude fajn.

Tento styl Vánoc není však jen doménou svobodných a bezdětných, takto vycestovat je velmi oblíbené i u mladých rodinek. A proč ne… Rodiče si odpočinou, děti se vyřádí.

Správná otázka dle mého by měla znít: Proč netrávit Vánoce venku? =)

  • Přijdete o shon při nakupování dárků
  • Nebudete muset uklízet jak zběsilí
  • Neřešíte přípravy na den V. – dostatek jídla, cukroví, vína…

 b5sngrtypq4-jakob-owens

Někdo může oponovat, že mu bude chybět sníh, stromeček, koledy, pohádky… Pokud jedete na hory, je zde větší pravděpodobnost sněhu kdo nemá rád zimu, vyráží do tepla. Stromečky povětšinou v horských chatách jsou, v Asii si zdobíme palmu. ;) Koledy a pohádky? Je online doba, a ještě to budete mít bez reklam. Dále kapra dělá už jen málokdo, a cukroví? Buď si jej můžete přivézt od babičky v krabičce, koupit na místě a nebo… jednou prostě po Vánocích budete mít stejnou váhu. =) Nemusíme se každé Vánoce přejídat.

Lidé, kteří na svátky odjíždějí, nechtějí žít několik týdnů ve stresu. Chrání tak své nervy, prosinec je pro ně stejný měsíc jako jiné. I když je v práci větší nával a odjíždíte na dovolenou. =)

Ale ti, co vyznávají tento “vánoční styl”, se obejdou bez zuřivého uklízení celého bytu, provedou úklid jako každý jiný měsíc. Nepečou maximálně si zakoupí pár kousku cukroví na ochutnávku. Nelítají po nákupních centrech a neskupují vše, co by aspoň zdánlivě mohlo někomu udělat radost, nakupují jen pro své blízké, a to smysluplné dárky (knihy, poukazy a permanentky, pokud se tedy nejedná o děti).

Nedělají slavnostní cukrbliky. Vánoce berou spíše jako společenskou událost, kdy spolu pár lidí neformálně posedí a poklábosí pod palmou, či si udělají velký výšlap do hor.

Samotáři se půjdu projít, zaplavat si, na dobrou kávu, zavzpomínají, popracují, na Skypu povykládají s přáteli, mrknou na pohádku a půjdou spát.

De facto se tento den nijak neliší od jiných, a asi hlavně o to jde. Každý by ho měl prožít tak, jak mu je to nejpříjemnější, a s těmi, se kterými je mu fajn.

 

Přeji vám, abyste všichni prožili Vánoce bez psychické újmy, tak, jak to hlavně baví VÁS, tam, kde se cítíte dobře, a s těmi, které máte rádi, nebo aspoň s těmi, kteří vám nevadí.

Dámy a pánové,

Krásné Vánoce, já je přeji z Indonésie. ;)

kgsapvfg8kw-kalen-emsley

 

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte a nebo si stáhněte část knihy zdarma, ať se dočtete více. 

Vaše Zuzka